A szomatodráma továbbképzés első lépcsője a „Szomatodráma Játékvezető” képzésünk (SDJ), melynek megújult, hetedik évfolyamát 2018. szeptemberében indítjuk.
A programot Pataki Beáta és Oláh Kata Szomatodráma Szakemberek vezetik. A szakmai tartalomért és a program vezetőinek munkájáért Dr. Buda László tartozik felelősséggel.
A Szomatodráma Játékvezető modul elsődleges célja a Gyógyító Játék szakmai lehetőségeinek és távlatainak megismerése, a játékvezetői attitűd és a Gyógyító Játék vezetésének elsajátítása, az ebben való gyakorlatszerzés. A képzés során lehetőség adódik az önmagunkkal való kapcsolat elmélyítésére sok sajátélményen keresztül. Önálló és egyszersmind „felügyelt”, helyzetekben való gyakorlásra van lehetőség kiscsoportban. A folyamat részét képezik az elméleti és szupervíziós megbeszélések, esetleges kérdések tisztázása, vezetés-demonstrációk, esetmegbeszélések, tapasztalat-megosztások is.
A Képzés összesen 160 órás, és gerincét az intenzív, két napos, workshop jellegű egységek képezik. Ezen kívül szükség van további 60 óra gyakorló napon történő részvételre, valamint 10 óra önálló játékvezetésre. A képzés felépítése a következő:
80 óra zárt csoportfolyamat: 8 nap, szombati napokon megtartott tanfolyami napok. Az elméleti részek mellett sok időt fordítunk a játékvezetés megfigyelésére, gyakorlására, elemzésére. Tapasztalt Játékvezetőink kísérik figyelemmel a folyamatokat, és tapasztalataik, szomatodrámában szerzett tudásuk alapján adnak visszajelzéseket, javaslatokat a résztvevőknek.
60 óra részvétel Gyakorló napokon: 6 nap, pénteki vagy szombati napokon, rugalmas időbeosztásban, vagy pedig a Szomatodráma Központ által megrendezett Gyógyító Programokon. Itt is gyakorlott Szomatodráma Játékvezetők kíséretében vezethetsz Gyógyító Játékot társaidnak. Egy-egy játékvezetés után mind társaidtól, mind a folyamatot kísérő, tapasztalt Játékvezetőtől visszajelzést kapsz a vezetéseddel kapcsolatban. Ezek a szupervíziós napok segítenek Téged a bemutató Játékvezetésre való felkészülésben is.
10 óra önálló Játékvezetés: A képzésben résztvevők a képzés végéhez közeledvén saját maguk által választott részvevőkkel, felügyelet nélkül, önállóan vezetnek Gyógyító Játékot, s erről részletes jegyzőkönyvet adnak le.
10 óra Bemutató Játékvezetés: Ennek során a Játékvezető-jelölt egy önálló Játékvezetésen keresztül demonstrálják tudásukat. A Játékvezetésről a Játékvezetést követő néhány napon belül rövid szakmai összefoglalót küldenek a képzés vezetőinek.
Egy legalább 10 oldalas dolgozat megírása, melyben a képzésben résztvevő a Gyógyító Játék vezetése során szerzett tapasztalatait összegzi.
A kurzus legfőbb célja, hogy a Gyógyító Játékot megtanuljuk biztonsággal, érzékenyen, könnyeden és hatékonyan vezetni. A gyakorlati fókuszú képzés tartalmi alapját „A Gyógyító Játék vezetése” c. kézikönyvben leírtak adják (Dr. Buda László: A Gyógyító Játék vezetése, 2016.). Ezt egészítik ki a délelőtt folyamán az elméletibb jellegű tudnivalók. Délutánonként a Gyógyító Játékok vezetése kap hangsúlyt.
A 80 órás zárt csoportnapok főbb elméleti témái:
Elméleti alapvetés: Mi a szomatodráma? Módszertani és eszmetörténeti bevezető
A Játékvezetői attitűd. Szimpátia – empátia –együttérzés
Miért gyógyít a Játék? Test és lélek a szomatodráma világképében
Felkészülés a Játékra: a csoportfolyamat elindítása, összehangolódás
A Játék szerkezete, felépítése, a Játékvezető teendői az egyes szakaszokban
A „tálca-módszer”
A játékvezetői beavatkozás lehetőségei és szükségessége
Az egyéni játékvezetői stílusok
A Játék lezárása körüli teendők
A leggyakoribb Játéktípusok
A képzés feltétele:
- 80 órás Alapélmény elvégzését igazoló tanúsítvány megléte
- Az Alapélményről egy legalább 1 oldalas élménybeszámoló megírása és beküldése
- motivációs levél
- a Szomatodráma Központ munkatársainak jóváhagyása
A képzés zárása:
Szomatodráma Játékvezető” oklevél megszerzése, amely feljogosít:
- saját praxisodban illetve ismerősi körödben önállóan szomatodrámázni, „A Gyógyító Játék vezetése” c. kézikönyvben leírtaknak megfelelően
- már végzett Szomatodráma Szakemberek segítségével szomatodráma programokat szervezni
- a „Szomatodráma” szót meghatározott módon használni honlapodon, FB-oldaladon, hirdetéseidben (a Szomatodráma Központtal egyeztetetett formában)
- a Szomatodráma hivatalos honlapján (www.szomatodrama.hu) névvel, arcképpel, elérhetőséggel szerepelni Dr. Buda Lászlóval egyeztetve
- kölcsönös megegyezés esetén továbblépni a „Szomatodráma Szakember” képzésbe.
Technikai információk:
- Az SDJ7 zárt csoportfolyamatának időpontjai:
2018. Szeptember 15., Október 20., November 24., December 15., 2019. Január 12., Február 9., Március 9., Április 13., Május 11.
- A tanfolyami és gyakorló napok 10-18h-ig tartanak. A budapesti helyszínről az érdeklődők tájékoztatást kapnak a technikai levélben a jelentkezés után.
A Játékvezető Képzés költsége 300.000 Ft. Az egyösszegű befizetés 10% kedvezménnyel jár (tehát ebben az esetben a díj: 270.000 FT.) Részletekben fizetés esetén a regisztrációs díj 100.000 Ft, a további részletek befizetése megegyezés tárgyát képezheti.